آکادمی بنو

انواع کامپیوتر

کامپیوترها را از نقطه نظرات مختلفی میتوان دسته بندی که مرسوم ترین آنها، تقسیم بندی براساس قدرت پرداشی و قیمت آنها می باشد. بطور کلی کامپیوترها به چهار دسته : ابر کامپیوترها، کامپیوترهای بزرگ، کامپیوترهای متوسط(سرورها) و کامپیوترهای شخصی تقسیم بندی می شوند.

Supercomputer (ابر کامپیوتر)

سریعترین، بزرگترین و گرانترین کامپیوترهای موجود در جهان می باشند که قدرت پردازشی فوق العاده بالایی دارند و قادر هستند هزاران دستور پردازشی را در کسری از ثانیه انجام دهند.

این کامپیوترها به دلیل بالا بودن هزینه شان عموما در مراکزی مانند: مراکز تحقیقات علمی، سازمان های بزرگ نظامی، سازمان های بزرگ تحقیقاتی و سازمان های هواشناسی که حجم پردازش اطلاعات بسیار بالا می باشد مورد استفاده قرار می گیرند.

Mainframe computers (کامپیوترهای بزرگ)

این نوع کامپیوترها نسبت به ابرکامپوترها ارزانتر بوده و دارای قدرت پردازشی کمتری می باشند اما با این حال دارای قیمت و قدرت پردازی بسیار بالایی می باشند و از آنها در مراکز مهم دولتی و نظامی، مراکز مهم صنعتی و تحقیقاتی که با حجم زیادی از اطلاعات سروکار دارند استفاده می شود.

Minicomputers (کامپیوترهای متوسط)

کامپیوترهای متوسط از نظر قیمت و قدرت پردازش در رده سوم قرار دارند و دارای قدرت پردازشی مناسبی می باشند بطوریکه امکان پردازش چندین و چند دستورالعمل را بصورت همزمان دارا می باشند و بسته به قدرت شان توانایی مدیریت 4 الی 200 کاربر بصورت همزمان را دارا می باشند.

از این کامپیوترها جهت سرورهای شبکه در شرکت های کوچک و متوسط و همچنین برخی از سرورهای هاستینگ استفاده می شود.

Microcomputers  (کامپیوترهای کوچک)

چهارمین دسته از تقسیم بندی کامپیوترها، کامپیوترهای کوچک می باشند که از نظر قدرت پردازشی و قیمت، مناسب مصارف شخصی میباشد. اکثر کامپیوترهایی که بصورت روز مره آنها را مشاهده و یا از آنها استفاده می نمایید، جزء این دسته از کامپیوترها می باشند. کامپیوترهای شخصی در دسته بندی های مختلفی ارائه میشوند.

Desktop Computers (کامپیوترهای رومیزی)

این دسته از کامپیوترها جهت انجام کارهای شخصی و اداری که نیاز به جابه جایی مداوم ندارند ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع کامپیوترها معمولا حداقل دارای یک کیس، مانیتتور، ماوس و کیبورد مجزا میباشند.

Portable Computers (کامپیوترهای قابل حمل)

استفاده از این نوع کامپیوترها به دلیل قابل حمل بودن روز به روز در حال افزایش میباشد. قدرت پردازشی این نوع از کامپیوترها به دلیل استفاده از باطری به جای برق مستقیم معمولا کمتر کامپیوترهای رو میزی می باشد اما با این حال به راحتی قادر به انجام کلیه کارها خواهید بود. لپ تاپ ها، تبلت ها و تلفن های همراه جزء این دسته از کامپیوترها می باشند.

کامپیوتر قابل حمل، لپ تاپ

بسیاری از قطعات استفاده شده در کامپیوترهای روی میزی و قابل حمل (لپ تاپ) یکسان می باشند و تنها شکل و نحوه استفاده آنها متفاوت می باشد. برای مثال هم کامپیوترهای رو میزی و هم قابل حمل، دارای قطعاتی مانند مادربرد، رم، سی پی یو، کارت گرافیک، کارت صوتی و ... می باشند و تنها تفاوت در این است که در کامپیوترهای قابل حمل، دارای اندازه کوچکتر (و قدرت کمتری) می باشند.

کامپیوترهای رو میزی از دو بخش کلی کیس و مانیتور تشکیل شده اند. کلیه سخت افزارهای مهم مانند، مادربرد، رم، کارت گرافیک، سی پی یو، هارد و ... جهت جلوگیری از محافظت درون کیس قرار میگیرند. سایر سخت افزارها مانند: مانیتور، ماوس، کیبورد، اسپیکر و ... نیز به طریقی به مادربرد موجود در کیس متصل می گردند.