آکادمی بنو

مقدمه ای بر کامپیوتر

هنگامی که اولین کامپیوتر در سال 1946 بطور رسمی معرفی شد کمتر کسی تصور آن را می کرد که کاربرد آن تا این اندازه در زندگی روزمره تأثیر گذار باشد. نام این کامپیوتر انیاک و وزن آن حدود 30 تن بود. هدف اولیه از ساخت انیاک افزایش سرعت محسابات ریاضی برای توپخانه ارتش بود. کامپیوترهای اولیه دارای حجمی بزرگ، مصرف انرژی زیاد، هزینه بالا و کارایی کم بودند اما با گذشت زمان تمامی آیتم ها وارونه شد، بطوریکه امروزه چیپ هایی به اندازه ناخن انگشت تولید شده اند که قدرت پردازش آنها چندین برابر انیاک می باشد.

کامپیوتر چیست؟

به دستگاهی الکترونیکی و الکترو مکانیکی که داده هایی را دریافت کرده و پس از پردازش آنها، خروجی مورد نظر را تولید می کند، کامپیوتر گفته می شود. اساس ساخت کامپیوتر برای انجام محسابات سنگین و پیچیده بوده است هرچند کاربردهای آن در زندگی امروزه بسیار فراتر رفته است.

عملکرد کامپیوتر

Data (داده): به ورودی های کامپیوتر Data که میشود که می توان انواع مختلفی از داده ها را به کامپیوتر منتقل کرد.

Process (پردازش): عملیاتی که بر روی داده ها انجام می شود، Process یا پردازش نامیده می شود.

Information (اطلاعات): به نتایج حاصل از پردازش داده ها، اطلاعات گفته می شود که اطلاعات نیز می تواند از انواع مختلفی باشد.

اجزای تشکیل دهنده

کامپیوترهای بطور کلی از سه بخش زیر تشکیل شده اند.

 1. Hardware (سخت افزار): به کلیه قطعات فیزیکی، قابل مشاهده و قابل لمس، سخت افزار گفته می شود.
 2. Software (نرم افزار): به برنامه هایی که توسط برنامه نویسان جهت اهداف خاصی تولید ساخته میشوند، نرم افزار گفته می شود.
 3. Firmware (میان افزار): به دستگاه ها یا قطعاتی که هم قابلیت سخت افزاری و هم قابلیت نرم افزاری دارند، میان افزار گفته می شود.

هریک از اجزای فوق، دارای دسته بندی مختلفی به شرح می باشند.

سخت افزار

 1. Input (ورودی): از این نوع سخت افزارها جهت ورود داده به کامپیوتر استفاده می شود. سخت افزارهای ورودی عبارتند از : ماوس، کیبورد، دسته بازی، میکروفون، اسکنر، قلم نوری، قلم صفحه نمایشهای لمسی (Touch Screen) و ....
 2. Output (خروجی): از این سخت افزارها جهت نمایش یا پخش، اطلاعات استفاده میشود که مهمترین آنها عبارتند از: مانیتور، پرینتر (چاپگر)، اسپیکر، هدفون، پلاتر و ....
 3. CPU (واحد پردازنده مرکزی): کلیه عملیات پردازشی در سیستم برعهده CPU می باشد.
 4. حافظه ها (Memory): اطلاعات کامپیوتر در محلی به نام حافظه ذخیره می گردد.

 نرم افزار

نرم افزارها به دو بخش سیستمی و کاربردی تقسیم بندی می شوند. نرم افزارهای سیستمی عموما برای راه اندازی، محافظت و انجام دستورالعمل های سیستمی مورد استفاده قرار می گیرند و به شکل زیر تقسیم می شوند :

نرم افزارهای سیستمی

 • سیستم عامل ها : مانند Windows, Linux, Mac, Unix و ....
 • مترجم ها: این دسته از نرم افزارها توسط برنامه نویسان جهت تبدیل دستورات نوشته شده به زبان ماشین یا اسمبلی مورد استفاده قرار می گیرد که مهمترین آنها عبارتند از : اسمبلرها، کامپایلرها و مترجم ها.
 • آنتی ویروس ها: این نوع نرم افزارها جهت محافظت از سیستم در برابر ویروس ها و تروجان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

نرم افزارهای کاربردی

 • ویرایشگر متن: از این نوع نرم افزارها جهت ایجاد و ویرایش متن استفاده می شود که برنامه Microsoft Word معروفترین نرم افزار ویرایشگر متن (واژه پرداز) میباشد.
 • نرم افزارهای پایگاه داده: جهت ساخت و مدیریت پایگاه ها داده استفاده می شود که کاربرد بسیار زیادی در تمامی زمینه های مرتبط با کامپیوتر دارد. مهمترین نرم افزارهای مدیریت پایگاه داده عبارت از : Access, SQL Server, Oracle, DB2 و ....
 • نرم افزارهای گرافیکی: جهت طراحی و ویرایش فایلهای گرافیکی مانند تصاویر استفاده می شود. برنامه هایی مانند Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Corel و ... در این دسته قرار می گیرند.
 • مرورگر وب : این نوع نرم افزارها جهت مشاهده صفحات اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرند که پراستفاده ترین آنها عبارتند از : Mozila Firefox, Google Chrome, Safari, Opera و Microsoft Edge.

البته با توجه به گستردگی نرم افزارها دسته بندی فوق را میتوان بسیار بزرگتر در نظر گرفت، در این مقاله صرفا به معرفی چند نمونه ساده جهت آشنایی پرداخته شده است.